Septembri lõpus käisid meie liidu liikmed Anu-Kristin Tara, Tarmo Loid ja Kärolin Ridal Lätis. Kärolin kirjutas sellest käigust veidi pikemalt. 

22.-23. septembril oli mul ainulaadne võimalus osaleda Lätis,  Labie Koki Anna`s Koku Skolas toimunud hands-on seminaril, mille peateemaks oli suurte puude paljasjuursetena ümberistutamine.

Seminari peaesinejad olid USA-st kohale tulnud eksperdid Dennise J. Vidosh ja Matthew R. Foti.

Teema on äärmiselt põnev, kuna Eestis ei ole sellist puude ümberistutamise viisi veel laialdaselt praktiseeritud.

Miks paljasjuursena?

  • Puu saab kaasa kordi suurema juurekava võrreldes mullapalliga ümber istutades.
  • Seda meetodit on võimalik rakendada pea igal ajal va lehtimise periood ja august.
  • Tänu suuremale juurekavale puu kohandub uues kasvukohas kiiremini.
  • Selliselt on võimalik ümber istutada suuremaid puid, kuna ei ole vaja kaasata rasketehnikat.
  • Suur juurekava aitab puud uues kasvukohas stabiilsena hoida.
  • Keskkonnasäästlik tegutsemisviis – puud, mis muidu läheksid ehk raiesse, näiteks uute hoonete rajamisel ettejäävad puud, saavad eluvõimaluse uues kasvukohas.
  • Suure puu ümberistutamisel kohene täiskasvanud haljastuse efekt – kõik positiivsed puittaimede omadused hakkavad kohe tööle – õhu puhastamine, temperatuuri ühtlustamine, eriti linnakeskkonnas, esteetiline ilu jm kasutegurid.

Seminari käigus said kõik osalejad käed külge 12m suuruse puu ümberistutamisel.

Kuidas seda tehakse?

Võtmesõna on kastmine – enne puu ümberistutamist kastetakse maapind korralikult läbi, et puu oleks piisavalt veega varustatud. Samuti on oluliselt lihtsam õhklabidaga juured mullast puhastada, kui muld ei tolma. Muld jäetakse ainult juurekaela ümber. Kui juured on puhtad, seotakse need sobiva paelaga kokku ja kinnitatakse tüve külge, et neid transpordi käigus mitte vigastada. Edasi transporditakse puu uude sobilikku kasvukohta, kastetakse rikkalikult ja toestatakse vajadusel. Oluline on, et transport ei võtaks väga kaua aega ja puujuured ei hakkaks kuivama.

Nüüd jääb vaid loota, et ka Eestis hakatakse suuri, juba olemasolevaid puid rohkem väärtustama ja antakse hukule määratud puudele uus võimalus edasi kasvamiseks!